Kütahya Haberler Haber Ayaz

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Göktaş: Çocukların Dijital Ortamdaki Güvenliği Önemli

Bakan Göktaş: Çocukların Dijital Ortamdaki Güvenliği Önemli

haberci haberci -
54 0

Bakan Göktaş’ın Açıklamaları

Bakan Göktaş, son yıllarda dijitalleşmeyle birlikte çocukların büyük risk altında olduğunu vurgulayarak, çocukların dijital ortamda karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri içerikleri yakından takip ettiklerini belirtti.

Bakanlık Çocukları Korumak İçin Çalışıyor

Bakanlık bünyesinde oluşturulan Sosyal Medya Çalışma Grubu, çocukların dijital ortamda karşılaşabilecekleri riskleri tespit etmek, koruyucu ve önleyici faaliyetler yürütmek amacıyla aktif şekilde görevini sürdürüyor. Göktaş, çocuklara yönelik koruyucu ve önleyici hizmetleri titizlikle yürüttüklerini ifade etti.

Psikososyal Gelişimlerini Olumsuz Etkileyebilecek İçerikleri İzliyoruz

Göktaş, çocukların siber zorbalık, uygunsuz içerik, kişisel verilerin korunması ve mahremiyetin ihlali gibi konularda savunmasız olduğunu vurgulayarak, “Bakanlık olarak, çocukların dijital ortamlarda psikososyal gelişimlerini olumsuz etkileyebilecek içerikleri yakından izliyoruz.” dedi.

İçeriklere Müdahale ve Destek Sağlanıyor

Sosyal Medya Grubu aracılığıyla 2 bin 158 içeriğe müdahale ettiklerini belirten Göktaş, riske maruz kalan çocuklara gerekli psikososyal desteği sağladıklarını ve ihtiyaç doğrultusunda sosyal hizmet müdahalesini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

İşbirlikleri Devam Ediyor

Bakan Göktaş, çocukların olumsuz içeriklerden korunması için müdahale sürecinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile işbirliği yaptıklarını dile getirdi.

İlgili Yazılar