Kütahya Haberler Haber Ayaz

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ‘Metin Lokumcu Davası: Savcı Polislerin Beraatini İstedi’

‘Metin Lokumcu Davası: Savcı Polislerin Beraatini İstedi’

haberci haberci -
45 0

Savcı, 13 Polis İçin Beraat Talep Etti

Artvin Hopa’da 2011 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi öncesi çıkan olaylarda biber gazıyla fenalaşarak hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun davasında, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, 13 polis hakkında beraat talep etti.

Olayın Geçmişi ve İddianame

2011’de yaşanan olayda kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Lokumcu’nun ölümüyle ilgili 13 polis hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Mahkeme Süreci

Dava, Trabzon 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladı ancak dosya, görevsizlik kararı verilerek Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Savcının açıkladığı mütalaaya göre, polislerin ayrı ayrı beraatini talep etti.

Protestolar ve Mütala

Savcı, protestolarda polisin zor kullanma yetkisi olduğunu belirterek Lokumcu’nun ölüm nedeninin biber gazından kaynaklanmadığını ifade etti. Mahkeme duruşmayı 6 Eylül’e erteledi.

CHP ve Aile İtiraz Ediyor

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez ve Lokumcu’nun ailesi, adaletin sağlanması için mücadelelerini sürdürdüklerini belirterek umutlarını yitirmediklerini vurguladı. Avukat Eyüboğlu da adaletin sağlanması için mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Duruşmanın Ardından

Duruşma sonrası yapılan açıklamalarda adalet taleplerinin devam edeceği ve 6 Eylül’deki duruşmada kamu vicdanını rahatlatacak bir karar bekledikleri ifade edildi. Aile ve dostları, adaletin sağlanması için ısrarlı bir şekilde mücadelelerini sürdüreceklerini belirttiler.

İlgili Yazılar