Kütahya Haberler Haber Ayaz

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yassıada Mahkemeleri ve İdam Kararlarına İlişkin Yeni Açıklamalar

Yassıada Mahkemeleri ve İdam Kararlarına İlişkin Yeni Açıklamalar

haberci haberci -
88 0

Yassıada Mahkemelerinin Tutanaklarına İnternetten Erişim Sağlanıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesi tarafından internet üzerinden erişime açılan Yassıada Mahkemeleri tutanaklarına göre, 27 Mayıs darbesinin ardından Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan gibi Demokrat Parti üyelerinin yargılandığı süreç detaylarıyla incelenebiliyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı İbrahim Çiçek Yargılamaları Değerlendiriyor

Hukuk tarihi araştırmalarıyla tanınan İstanbul Cumhuriyet Savcısı İbrahim Çiçek, Yassıada mahkemelerinin hukuki boyutunu irdeleyerek, 27 Mayıs’ın bir darbe mi yoksa ihtilal mi olduğunu açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirtiyor. Çiçek’e göre, 27 Mayıs darbedir ve sonucunda Başbakan ve iki bakanın idam edilmesiyle sonuçlanmıştır.

İdam Kararları ve Yassıada Mahkemelerindeki Hukuksuzluklar

Yassıada Mahkemeleri tutanaklarını inceleyen Çiçek, idam kararlarına ilişkin çarpıcı tespitlerde bulunuyor. Örneğin, Hasan Polatkan’ın iddaci idam nedeninin tam olarak anlaşılamadığını ve idamların Türkiye’nin en büyük yaralarından biri olduğunu vurguluyor. Ayrıca, mahkemelerde işlerine gelmeyen tanıkların çıkarılmadığını, tanıkların önceden dinlendiğini ve derin yapıların temize çıkarıldığına dikkat çekiyor.

6-7 Eylül Olaylarına Dair İlginç İddialar

Çiçek, tutanaklarda yer alan 6-7 Eylül olaylarına ilişkin dosyaların bazılarının karanlık yapılar tarafından tetiklendiğine ve Menderes ile diğer siyasilerin bu olaylardan sorumlu tutulmaya çalışıldığına işaret ediyor. Kıbrıs’taki gelişmelerin Türkiye’deki siyasi atmosferi nasıl etkilediğini, olayların nasıl başladığını ve sonuçlarını detaylarıyla inceliyor.

İlgili Yazılar