Kütahya Haberler Haber Ayaz

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

admin admin -
35 0

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir ve bir web sitesinin teknik yapılandırmasını, içerik düzeyini ve bağlantı popülerliğini optimize etmek için kullanılan bir süreçtir, böylece sayfalar kullanıcı arama sorguları için kolayca bulunabilir, daha alakalı ve popüler hale gelebilir ve sonuç olarak arama motorları web sitenizi öne çıkarır.

Arama motorları, kullanıcı arama ihtiyaçlarını karşılayan içeriği öne çıkararak hem kullanıcı arama deneyimine hem de sayfanın sıralamasına fayda sağlayan SEO çalışmalarını önermektedir.  Google arama motoru gibi arama motorları, kullanıcıların internette aradıklarını bulmalarına yardımcı olur. Bir ürün araştırırken, restoran ararken veya tatil rezervasyonu yaparken, bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda arama motorları ortak bir başlangıç noktasıdır. İşletme sahipleri için, alakalı trafiği web sitenize yönlendirmek için değerli bir fırsat sunarlar.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), daha fazla trafik alabilmeniz için web sitenizi bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha üst sıralarda yer alacak şekilde yönlendirme uygulamasıdır. Amaç, genellikle hedef kitleniz için en çok anlam ifade eden arama terimleri için Google sonuçlarının ilk sayfasında yer almaktır. Dolayısıyla SEO, hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarını anlamak kadar web sitenizi nasıl yapılandıracağınızın teknik doğasıyla da ilgilidir.

Arama motorları nasıl çalışır?

Arama motorları, bir kullanıcının girdiği herhangi bir arama sorgusu için sonuçlar sağlar. Bunu yapmak için, web’i oluşturan geniş web siteleri ağını incelerler ve “anlarlar”. Her arama sorgusu için hangi sonuçların gösterileceğini belirleyen karmaşık bir algoritma çalıştırırlar.

SEO neden Google’a odaklanır?

Birçok kişi için “arama motoru” terimi, küresel arama motoru pazarının yaklaşık %92’sine sahip olan Google ile eş anlamlıdır. Google, baskın arama motoru olduğundan, SEO genellikle Google için en iyi olanın etrafında döner. Google’ın nasıl ve neden çalıştığına dair net bir anlayışa sahip olmak faydalıdır.

Google’ın istediği

Google, kullanıcılarına veya arama yapanlara en iyi arama deneyimini sunmak için tasarlanmıştır. Bu, mümkün olan en kısa sürede en alakalı sonuçları sağlamak anlamına gelir.

Arama deneyiminin 2 temel unsuru, arama terimi (kullanıcı girişi) ve arama sonuçlarıdır (çıktı).

Diyelim ki “SEO Hizmeti” araması yaptınız. Bu açık, net bir aramadır. Google, ne istediğinizi anlar ve en iyi organik sonuç olarak yararlı bir sayfa sunar.

Google’ın bakış açısına göre, bu çok iyi bir arama sonucu ve olumlu bir kullanıcı deneyimi çünkü kullanıcının en üstteki sonucu tıklaması ve sonuçtan memnun olması muhtemeldir.

Arama Sonuçlarının Yapısı

SERP’ler, ücretli arama sonuçlarından ve organik sonuçların Google’ın gelirine katkıda bulunmadığı “organik seo” arama sonuçlarından oluşur. Bunun yerine Google, bir sitenin alaka düzeyi ve kalitesine ilişkin değerlendirmesine dayalı olarak organik sonuçlar sunar. Arama sorgusunun türüne bağlı olarak Google, SERP‘de haritalar, resimler veya videolar gibi farklı öğeler de içerecektir.

Bir SERP‘deki reklamların hacmi, kullanıcıların ne aradığına bağlıdır. Örneğin, “çanta” kelimesini arayacak olsaydınız, büyük olasılıkla en iyi sonuçların önemli bir kısmının reklam olduğunu görürsünüz. Aslında, ilk organik sonucu bulmak için muhtemelen sayfayı aşağı kaydırmanız gerekecek.

Bunun gibi bir sorgu genellikle çok fazla reklam üretir, çünkü arama yapan kişinin çevrimiçi çanta satın alma olasılığı yüksektir ve bu sorgu için AdWords sonuçlarında bir özellik için ödeme yapmaya istekli çok sayıda ayakkabı şirketi vardır.

Öte yandan, “Volkan Demiral” gibi bir şey ararsanız, sonuçlarınız farklı olacaktır. Bu arama çoğunlukla bu isimle profesyonel Türk futbolu takımına bağlı olduğundan, en iyi sonuçlar bununla ilgilidir. Ancak yine de daha az net bir sorgu. Haber hikayeleri, bir bilgi grafiği ve bunların ana sayfasını bulacaksınız. En üstteki bu 3 tür sonuç, Google’ın aramanızın tam amacını bilmediğini, ancak ekip hakkında bilgi edinmek, en son haberlerini okumak veya web sitelerine gitmek için hızlı yollar sağladığını gösterir.

Sorgunun arkasında herhangi bir satın alma amacı yok gibi göründüğünden, reklam verenler anahtar kelime için teklif vermeye istekli değildir, bu nedenle AdWords sonucu yoktur.

SEO’nun Rolü

SEO’nun amacıorganik arama sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmektir. AdWords‘ü, alışverişi ve yerel sonuçları optimize etmek için farklı uygulamalar vardır.

SERP’lerde gayrimenkul alan pek çok rakip öğe organik listelemeleri aşağı çekiyor gibi görünse de, SEO yine de çok güçlü ve kazançlı bir çaba olabilir.

Google’ın milyarlarca arama sorgusunu işlediğini düşünürsek

İletişim Bilgilerimiz

Telefon: +90 533 565 57 73

Kaynak : https://pastell.co/blog/arama-motoru-optimizasyonu-seo-nedir/

E-Posta: [email protected]

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir