Kütahya Haberler Haber Ayaz

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Diz Protezi Kaç Sene Dayanır?

Diz Protezi Kaç Sene Dayanır?

admin admin -
24 0

Diz Protezi Kaç Sene Dayanır?

Diz protezi ameliyatı genellikle diğer tedavilerle giderilemeyen diz ağrısı ve sakatlığı olan kişiler için önerilir. Diz protezi ameliyatı sırasında uyluk kemiğinin ve kaval kemiğinin hasarlı yüzeyleri çıkarılır ve yerine güçlü bir plastik malzemeden yapılmış yapay yüzeyler konur. Kemiklerin uçları yapay yüzeylere sığacak şekilde tıraşlanır. Diz kapağı işlevini geliştirmek için diz protezi uygulanmaktadır. Çoğu durumda diz protezi en az 15 – 20 kadar dayanır. Ancak bazı kişiler bu süreden sonra dizlerinde daha fazla sorun yaşarlarsa veya hareket veya konfor düzeylerinde bir iyileşmeye ihtiyaç duyarlarsa başka bir ameliyata ihtiyaç duyabilirler.

Diz Protezi Neden Uygulanır?

Diz protezi, diz ekleminin bir protezle, yani doğal bir dizin şeklini ve işlevini andıran yapay bir cihazla değiştirildiği cerrahi bir işlemdir. Diz protezi ameliyatı tam diz protezi veya yarım diz protezi olarak yapılabilir. Diz protezi ameliyatı, kemik bozulması, kıkırdak hasarı ve artrit ağrıya neden olduğunda ve eklemde hareket kabiliyetini kısıtladığında önerilebilir. Diz protezi ameliyatı, diz ekleminin eklem yüzeylerindeki hasarın neden olduğu semptomları giderebilir ve hareketliliği artırabilir.

Diz protezi, diz eklemini yapay parçalarla değiştirmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Diz protezinin en yaygın nedeni, ağrıya, şişmeye ve sertliğe neden olan dejeneratif bir eklem hastalığı olan osteoartrittir. Orijinal implantlar metal ve plastikten yapılmıştır ve kırılmaya eğilimlidir. Ancak daha yeni modeller, daha uzun süre dayandığı gösterilen kobalt-krom alaşımları veya metal üzeri seramik gibi daha esnek malzemeler kullanır.

Diz Protezi Kimlere Uygulanır, Ne Kadar Sürer?

Bu işlemi yaptıran hastaların ortalama yaşı 65 ile 70 yaş arasındadır. Diz protezi ameliyatı ortalama olarak yaklaşık 1 saat sürmektedir.  Diz protezi ameliyatı, diz eklemindeki hasarlı kıkırdak ve kemiği çıkaran büyük bir ameliyattır. Diz protezi ameliyatının amacı ağrıyı azaltmak, hareketliliği iyileştirmek ve diz ekleminde daha fazla hasarı durdurmaktır. Böylece diz eklemlerinde olası daha büyük çaplı hasarın da önüne geçmek mümkün hale gelir.

İşlem sırasında cerrahınız hasarlı kemik ve kıkırdak parçalarını çıkaracak ve bunları metal, plastik veya seramikten yapılmış yapay bir eklemle değiştirecektir. Bu yapay eklem, dizdeki kemikler arasındaki sürtünmeyi ve aşınmayı azaltacak ve böylece yumuşak hareket imkanı sağlayacaktır. Sonuç olarak diz protezi özellikle 60 yaş üstü olanlara uygulanabilen bir cerrahi işlemdir. Bu işlemin uygulanmasındaki temel amaç kaliteli bir yaşam konusunda başarılı bir prosedürün hayata geçirilmesidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir